Potrava

Šneci jsou vděční strávníci, avšak měla by se dodržovat základní pravidla.

  1. K dispozici musí být neustále zdroj vápníku.
  2. Podáváme pestrou stravu.
  3. Nesnězené zbytky nenecháváme v boxu plesnivět a hnít.

Obecně platí, že mladí šneci žerou o dost více a častěji než ti dospělí. Rostoucím šnekům je vhodné podávat čerstvé krmení každý den, u dospělých můžeme krmit i ob den. Nejlepší dobou k plnění misek je večer, popř. i ráno (šneci se na potravu vrhají ihned).

Osobně používám misky, protože dávám šnekům i různé kašičky nebo ovoce. Drobné kusy či tekuté složky se nedostávají do lignocelu a údržba boxu je o dost snazší.

Zdroj vápníku

  • sépiová kost (hlavní zdroj)
  • krmný mletý vápenec (hlavní zdroj, měl by být bílé barvy)
  • drcené vaječné skořápky (spíše vedlejší zdroj)

Je na každém, jakou formu vápníku si zvolí. Každý zdroj má své výhody i nevýhody. Já používám především mletý vápenec, kterým posypávám několikrát do týdne podávanou potravu a dále mají šneci vždy nasypaný vápenec i samostatně na mističce (je možné posypat i lignocel).

Sépiové kosti rychle vlhnou a šneci je pak odmítají přijímat. Výhodné je ale jejich použití i malých šnečků. Vaječné skořápky se musí rozdrtit na co nejjemnější prášek. Používám je pouze občas jako doplněk.

Šnečí jídelníček

Převažovat by měla zelenina, doplněná ovocem a případně i různými pochoutkami z naší přírody (trháme nejlépe co nejdále od silnic, atd.). Obecně lze zkoušet všechny druhy ovoce/ zeleniny - platí jen pár výjimek: u rajčat vydlabávat semínka, brambory v menším množstvím (třeba jen 2x do měsíce), citrusy jsou v pořádku, ale je dobré dávat v menším množství, nedoporučuje se dávat celer v jakékoliv podobě (bohužel jsem nezjistila z jakého důvodu).

Zde uvedu seznam věcí, se kterými mám osobní zkušenosti (vše syrové a dobře omyté!; zvýrazněné chutná nejvíce):

  • zelenina + ovoce: batát, okurka, cuketa, dýně, salát (ledový, hlávkový, atd.), jablko, brambora, rajče, mandarinka, pomeranč, paprika, hruška, ředkvičkové listí, kedlubnové listí, brokolice, listí květáku, mrkev, petržel, banán, švestka, jahoda, třešně, meruňka, nektarinka, broskev, meloun, kiwi, hrachové lusky, kukuřice, hroznové víno, listí z bílé ředkve, červená řepa, avokádo
  • ostatní: listí jeřábu ptačího, trnovníku akátu, javoru, lísky, bezu černého, dubu, buku, máty, meduňky, smetánky lékařské, jitrocelu, fíkovníku, lípy, rýmovníku, koriandru

Za další zpestření můžeme považovat i větvičky, u kterých šnečci občas rádi okusují kůru, nebo gammarus, což jsou sušení drobní korýši pro želvy (obsahují hodně proteinů a je vhodné je podávat jen občas).

Pokud je šnek dlouho krmen jednotvárnou stravou (např. jen salátem a okurkou), často má problém s příjmem jiné potravy - stane se vybíravým. Jedná-li se o dospělého šneka, vydrží bez problému až týden o hladu. Můžeme si tedy dovolit šnekovi nedávat jeho oblíbené žrádlo a nabízet mu jen jinou potravu. Ze začátku bude nejspíš odmítat a hladovět, ale to nebude trvat dlouho. Chce to trpělivost, avšak šneka za této situace více pozorujeme. Nedoporučuju zkoušet tuto metodu u šneků menších jak 3 - 4 cm (platí pro Lissachatiny).

KAŠIČKY: Pokud chci krmit něčím tvrdším (mrkev, červená řepa), popř. i méně oblíbeným, často zvolím formu kašičky. Nemyslím tím tedy žádné směsi plné mouky z internetu, pouze trochu více práce při přípravě krmení. Tyčovým mixérem rozmixuju společně mix ovoce a zeleniny a šneci se po tom mohou utlouct. Doporučené kombinace: červená řepa, jablko, hlávkový salát.

Co nedávat?

Existuje dost věcí, které vám šnek sežere (a dost mu chutnají), ale jsou pro něj nebezpečné - mohou po nich vzniknout vážné zdravotní komplikace (jako např. vyhřeznuté vole). Není důvod dávat šnekovi něco, co nemůže najít v přírodě.

  • NE - jogurt, sýr, vařené vajíčko (syrové v malém množství ano), piškoty a další výrobky obsahující mouku
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky